VZ-600i kinemaattinen mittaus valokuvilla

RIEGL VZ-600i staattisen ja kinemaattisen laserskannerin kaivattu ominaisuus on ollut kinemaattisen pistepilven värjäys valokuvilla. Nyt tämä ominaisuus on saatavilla ja teimme heti ensimmäisen aineiston käydessämme Ruotsissa Geodesidagarna-tapahtumassa. Tapahtumapaikan edustalla oli sopivasti leveä puistokatu, jonka ympäri kiersimme autolla noin neljässä minuutissa.

Alla olevat kuvakaappaukset kertovat alustavasti aineiston luonteesta ja jos haluat aineiston tarkemmin tutkailtavaksi, niin ole yhteydessä.

Koko mittausalue lukuun ottamatta Bauhausin kaukana siintänyttä kauppaa näkyy kuvassa. Puistokadun tien sijainti näkyy puiden välissä hieman leveämpänä.
Sama alue kuvillä väritettynä.
Valokuvilla värjätty julkisivu viistosti paistavassa talviauringossa. Mittaus ja kuvaus on tehty katutasolla yhden puustorivin takaa.
Runsaan 170 m päässä lähimmästä mittauskohdasta näkyy Bauhausin myymälä moottoritien toisella puolella. Värjätystä pistepilvestä näkyy hyvin että valokuvissa riittää pikseleitä ja että ne istuvat hyvin paikoillaan mittausaineistossa.
Dokumentoimme samalla palan ruotsalaista historiaa, sillä kuvassa näkyy ruotsalaisen ammattiliitto IF Metallin lakkovahtien asema. Ilmeisesti talossa sijaitsee Teslan toimipiste, koska IF Metal on lakkoillut Teslaa vastaan jo runsaat 2 vuotta.
Vertaamalla värjättyä kuvaa keinotekoisesti reflektanssiarvolla värjättyyn aineistoon, huomaamme miten paljon paremmin kaikki näkyy kun valokuvalla ei esimerkiksi tummenneta tien pintoja. 2D-valokuva värjää sitä paitsi vain ensimmäisen 3D-pistepilvessä näkyvän pisteen, joten monilta aineiston pisteiltä jää puuttumaan väriarvo.
Lopuksi sama tarkastelu mustavalkokuvan ja kuvilla värjätyn kuvan välillä (alla). Tässä kohtaa tiessä oli kiveytys, jonka kivien reunat näkyvät pistepilviaineistossa.
Värikuvassa tien pinta on talvisen ja loskaisen tumma.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *